ÚDiF – Úžasné divadlo fyziky

Odborníci ze společnosti ÚDiF neboli Úžasné Divadlo Fyziky, kteří baví diváky fyzikou, se snaží probudit v lidech nadšení z pozorování světa kolem sebe. O totéž jsme se snažili také, proto jsme pro žáky 2. stupně připravili projektový den s názvem „Objevujeme zákonitosti světa kolem nás“.  Žáci zhlédli náročnější pokusy, které nemohou samostatně z důvodu bezpečnosti provádět (hoření propan-butanu, metanu). Velké nadšení vyvolaly pokusy s kapalným dusíkem. Žáci sledovali, co se stane s nafouknutými balonky, na které působí tekutý dusík, jak se mění barva ledkového osvětlení při působení tohoto plynu. Sami si vyzkoušeli, jak snadno se dá nadrtit petržel nebo ovoce. Do některých pokusů se sami zapojili, snažili se dané jevy vysvětlit, dokonce si vyzkoušeli na vlastní kůži. 

V dalším bloku se věnovali tématu ohně a vlastností plynů. Zkoumali, co všechno hoří a proč, zda jde vše hasit vodou a jestli oheň může hořet i v teplotách nízkých. Zajímavé bylo sledovat pokusy, při kterých věci hořely, ale neshořely. Viděli, že oheň může měnit barvy díky příměsím, které do něj vstřikujeme. Efektním závěrem bylo ohňové tornádo. 

 

Příbuzné příspěvky