Edukační program Masopust v Muzeu Luhačovice

Dne 21. 2. 2022 naši žáci osmého ročníku zavítali do Muzea luhačovického Zálesí do Luhačovic, kde na ně čekal edukační program věnovaný tradici masek a kostýmů, lidových zvyků našeho regionu jako jsou např. maskované obchůzky a průvody. Žáci se dozvěděli také něco z historie masek, které se objevovaly už v antickém divadle a plynule jsme navázali také na covidovou dobu, kdy se maskujeme do respirátorů a roušek.

Na prohlídce expozicí se nám věnovala lektorka Mgr. Adéla Šímová, která nám sdělila mnoho zajímavých poznatků o významu jednotlivých masek a kostýmů. Někteří odvážlivci si zahráli scénky v kostýmech, kdy dotvářeli příběh z venkovského prostředí o čertovi a vdavekchtivých děvčatech. Vašek Gajdušek v roli dědečka by mohl jít rovnou na divadelní fakultu. Během programu jsme se zasmáli, pobavili se a také poučili, protože leckdy nasazujeme nějakou škrabošku podle dané životní situace. Na závěr si všichni vyrobili vlastní škrabošku a na památku si ji odnesli domů.

Z Muzea jsme se přesunuli do Salonu filmových klapek, kde jsme si prohlédli výstavu a odevzdali filmové klapky, které si žáci během minulého týdne ve škole vyrobili.

                                                                       Mgr. Hana Prouzová Kuželová

Příbuzné příspěvky