Exkurze Dukovany, Dalešice

Ve středu 21. 5. jsme s 9. a 8. třídou podnikli exkurzi do elektráren na jižní Moravu. První zastávka byla v Brně v Olympii, odkud jsme pokračovali do Mohelna. Mohelenská hadcová step je národní přírodní rezervace a patří k nejcennějším lokalitám v ČR. Z vyhlídky jsme měli krásný výhled na cíl naší cesty Dukovanskou jadernou elektrárnu a na naučné stezce jsme fotili vše, co nás zaujalo z místní unikátní fauny a flóry, abychom získali jedničky do přírodopisu.

               Po příjezdu do JE Dukovany jsme se v krátkém filmu dověděli spoustu zajímavostí nejen o tom, jak vzniká elektřina z jádra, ale i o vzájemném propojení a spolupráci celé energetické sítě v ČR. Nejvíce jsme se zabavili u edukativních pomůcek, které simulovaly např. Teslův transformátor, výrobu elektrické energie jízdou na kole (to byla dřina), přenos elektřiny do sítě, atd.

               V Dalešicích, kde je druhá největší přečerpávací elektrárna v ČR, jsme se dověděli, jak vzniká el. energie dopadem vody z horní přehrady na lopatky Francisovy turbíny u dolní přehrady.

               Exkurze vhodně doplnila učivo fyziky, chemie, přírodopisu i zeměpisu 8. i 9. ročníku. Byla nejen naučná, ale i zábavná. Žáci měli na průvodce spoustu otázek, takže nás velmi potěšil jejich zájem o danou tematiku i to, že byli průvodci chváleni.

                                                                                                                           M. Balajková, P. Blizňáková

 

Příbuzné příspěvky