Den matek – II. oddělení ŠD

Na nejkrásnější svátek všech maminek „Den matek“, kterým je každoročně druhá neděle v květnu, jsme se začali chystat už v prosinci. Tehdy jsme ostříhali našim africkým fialkám lístečky a nechali je ve vodě zakořenit. Děti se tak mohly učit, jak se rostliny rozmnožují „řízkováním“. Zopakovaly si, co potřebují rostliny k životu. Pozorovaly průběžné změny, kořínky utvářející se na listech i samotné rašení prvních lístečků po vysazení do květináčů. Děti se učily především trpělivosti, že všechno není hned a samo sebou a také péči, protože když se o fialky nebudou dál pečlivě starat podle pokynů z kartičky, kterou každý dostal, rostlinka uhyne. Pro maminky si tak každý nakonec vypěstoval svou květinku, o kterou když se bude dál dobře starat – v zimě ho potěší i krásnými květy. Ke květinám živým jsme si vyrobili i květiny z proložek od vajíček a k tomu ještě „perníková“ srdíčka z kartonu nepotřebné krabice. Spojili jsme tak výrobu dárků pro maminky s naukou o ekologii a recyklaci, čímž jsme plynule navázali na naše poslední aktivity ke Dni Země. A co přáníčka? Ta měla taktéž hlubší smysl – posuďte sami, jak se nám povedla.

Bc. Vítězslava Klímová

Příbuzné příspěvky