Online exkurze do Jaderné elektrárny Dukovany

V úterý 23. 3. jsme v se hodině fyziky měli možnost virtuálně přenést do Jaderné elektrárny Dukovany. Paní Jana Janovská nám ve velmi pěkné prezentaci zajímavým způsobem obohatila aktuálně probírané učivo o jaderné energii. Rozšířili jsme si tak již získané vědomosti nejen o výrobě elektrické energie v jaderné elektrárně, ale i o samotné jaderné elektrárně Dukovany. A co nás hodně zaujalo, možná i překvapilo? Rozdíl mezi jaderným odpadem a vyhořelým palivem, které se nepovažuje za jaderný odpad, nýbrž potenciální energetickou surovinu do budoucna. S tím souvisí otázka jejich uskladňování. Paní Janovská vhodně volenými otázkami zapojila do práce i naše žáky, kteří s ní velmi pěkně spolupracovali, v diskusi měli na ni zajímavé dotazy, čímž jsme si od ní nakonec vysloužili pochvalu, jako ten den nejlépe spolupracující škola. Osobně chci i já poděkovat, jak nejaktivnějšímu Honzovi, tak všem těm, kteří se do hodiny aktivně zapojili.
A jak se online exkurze líbila žákům, napoví některé jejich vlastní ohlasy:
David:
Exkurze se mi velmi líbila, dozvěděl jsem se v ní spoustu informací o jaderné el. Dukovany. Co mě nejvíce zaujalo? Celkově ta elektrárna a reaktor. Překvapilo mě, že se nevyužije všechno palivo a dozvěděl jsem se hodně zajímavostí navíc. Třeba počet noh chladící věže s vodou. Webinář se mi moc líbil, ale v budoucnu bych to rád všechno viděl na vlastní oči, bylo by to lepší než přes PC.

Marek:
Exkurze se mi líbila moc. Zaujala mě rozloha elektrárny Dukovany, jež se rozkládá na 90 hektarech. Překvapilo mě, že radioaktivní odpad nejsou zbytky uranu, nýbrž nářadí, obleky a technika, jenž mohly být kontaminovány. Výklad paní Janovské byl stručný a výstižný. Líbilo se mi, že nás hodně zapojovala do přednášky a doptávala se. Na prohlídce jsem byl s rodiči ještě jako malý kluk a chtěl bych ji absolvovat znovu. Kdyby to šlo, raději bych si vybral zájezd autobusem se třídou. Z mého pohledu bych k přednášce nedodal nic. Bylo zde vše, co mě zajímalo.

Honza:
Přednáška se mi moc líbila. Zaujaly mě informace o palivu. Výklad paní lektorky byl skvělý. Určitě bych Dukovany opět navštívil a klidně znovu online, protože nemám rád jízdu autobusem. Líbilo by se mi více takových exkurzí.

Lukáš:
Bylo to moc pěkné, skoro jako bych byl přímo tam. Nejvíc mě zaujal pohled na celý areál z výšky a výroba elektřiny. Výklad paní lektorky byl obsáhlý a dostatečný. V budoucnu bych znovu Dukovany navštívil a klidně zase online. Je to rychlejší a úspornější.

Mgr. Miroslava Balajková

Příbuzné příspěvky