Výstava Tutanchamon, program Voyager

18. 11. 2022 se 5. a 6. ročník vydal prožít zajímavý den do Brna.

Žáci 6. ročníku navštívili velkolepou výstavu TUTANCHAMON – JEHO HROBKA A POKLADY na Výstavišti v Brně, která je přenesla do historie starověkého Egypta. Viděli pohřební komory a poklady samotného faraona přesně tak, jak je před 100 lety objevil Howard Carter.  Na ploše více než 2000 m² mohly děti obdivovat přes 1000 exponátů, grafik, videí a bezplatných zvukových průvodců. Tuto velkolepou výstavu si při její cestě mezi Curychem, Dublinem, Bruselem, Madridem, Soulem a Paříží prohlédlo a zamilovalo více než 6 milionů návštěvníků. Nechyběla ani historická procházka s virtuální realitou, z níž byly děti velmi nadšeny. 

 

Žáci 5. ročníku se přesunuli na Hvězdárnu a planetárium Brno na Kraví hoře, kde si statečně i s deštníky prošli Vědeckou stezku. Seznámili se a prakticky vyzkoušeli planetárním rover, astronomický dalekohled, meteostanici, spektroskop, kaleidoskop, gravitační siloměr, pixelovou stěnu, krasohled, planetární váhy. V planetáriu zhlédli 3D program Příběh nekonečných poutníků: Voyager 3D. Byl to fantastický projekt: prozkoumat všechny velké planety od Jupiteru až po Neptun, v průběhu více než dvaceti let. Jeden z nich se dokonce ohlédl a pořídil ikonický portrét planety Země i celé Sluneční soustavy. Sondy Voyager se také staly prvními lidskými výtvory, které opustí gravitační jámu samotného Slunce. Spolu se vzkazem pro mimozemské nálezce se totiž vydaly na cestu bez návratu, tam někam mezi hvězdy. Byl to úžasný důkaz o umu pozemských vědců a techniků. Oba meziplanetární aparáty mnohonásobně přesáhly uvažovanou životnost. Vysílají dodnes, a to jsou od nás dvacet miliard kilometrů daleko… Autorem představení Příběh nekonečných poutníků: Voyager 3D je Jurij Gapon z UMA Vision. Dílo, kypící úžasnými vizualizacemi, posbíralo několik mezinárodních cen, včetně ceny Fulldome Festivalu Brno za nejlepší 3D film roku 2019.  Součástí představení je prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.

Společně jsme se potom vydali poznat Brno. Vystoupali jsme na Špilberk, Petrov s Katedrálou svatého Petra a Pavla, prošli Zelným trhem k Staré radnici, kde jsme si prohlédli symbol Brna, brněnského draka. Na náměstí Svobody jsme se posilnili a pokračovali k Janáčkovu divadlu, odkud jsme vyjížděli zpět domů.

Unavení, promrzlí jsme se vraceli domů, přesto jsme se všichni shodli, že to byl moc hezký den plný úžasných zážitků. Rádi se do Brna vrátíme znovu. 

Příbuzné příspěvky